Mitsubishi COLT autogas?
Sve što ima veze sa ovim alternativnim gorivom...

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Ned Jun 25, 2017 1:52 pm

Pozdrav ekipa,

Razmisljam o ugradnji auto gas uređaja u svoj auto. Reč je o modelu COLT, CJ0, 2003. godiste, 1.3 60kW motor. Slična tema možda postoji na forumu ali nisam našao nigde da je reč o konkretno ovom modelu.

Ono što me interesuje je najpre da li je u moj auto sa navedenim motorom uopšte preporučljivo ugrađivati autogas uređaje, tj da li postoje neke negativne posledice koje ubrzo ili posle nekog vremena mogu da iskusim? Šta je ono na šta treba da obratim pažnju kad je reč o mom autu? Da li kasnije treba da primenim nešto posebno kod održavanja, zamene svećica i td.?

Auto je prešao dobrih 258k km ali za sada služi fenomenalno.

Hvala svima koji budu imali neku preporuku.

Mladen

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od DJ DEX » Ned Jun 25, 2017 10:10 pm

Nikakvih štetnih posledica.Plin podnosi bez ikakvih problema .Uspešno je podnosio i običnu venturi varijantu uređaja a još bolje radi sa sekvent sistemom.Jedina mana je što zbog položaja zadnjeg lonca ne može da stane "točak" boca tj sa tom bocom ne može da prođe atest.Zbog atesta mora cilindrična-bojler boca u gepek tako da se već mali gepek prepolovi,a opet zbog što većeg prostora u gepeku stavlja se mala boca od svega 33l koja zapravo prima 27-28l.
Ostalo održavanje klasično .Intervali su standardni ne smanjuju se.Struja,bobine,svečice,kablovi moraju bit u dobrom stanju da ne bi bilo prekida pri radu motora.

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Pon Jun 26, 2017 7:37 am

Hvala Dex.
Aha, sekvent sam i mislio.
A vidis to nisam znao za bocu, mada sam ja bio u dva servisa gde ugradjuju autogas i u oba su rekli da moze "tocak" boca. Sad dal nisu obracali paznju ili su kod nas malo drugaciji propisi, moracu da se raspitam i oko toga.
Znaci ovo sve redovno.
Zato sto mi se uskoro blizi i servis a kontam i svecice menjati nism dugo pa reko da znam.

Usput, ako mozes ti ili neko sa foruma da mi das svoje misljenje - plin - Lovato ili kombinacija LPGtech elektronika + Valtek isparivac? Cuo sam da je Lovato bolji ali i ovaj drugi je navodno poznat sistem, a razlila je oko 80 evra

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Pon Jun 26, 2017 9:24 pm

Pardon, ispravka.
U prvom servisu mi ne nudi Lovato, to je bio nesporazum, vec kombinacija Tomasetto + Valtek isparivac, dakle samo razliku izmedju Tomasetto-a i LPGtech placam 70-80 evra.
U nedoumici sam, mada cu ovo pitanje prebaciti na drugi deo foruma.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od DJ DEX » Uto Jun 27, 2017 6:03 pm

Pardon, ispravka.
U prvom servisu mi ne nudi Lovato, to je bio nesporazum, vec kombinacija Tomasetto + Valtek isparivac, dakle samo razliku izmedju Tomasetto-a i LPGtech placam 70-80 evra.
U nedoumici sam, mada cu ovo pitanje prebaciti na drugi deo foruma.
AC STag +Tomaseto isparivač+Valtec dizne najbolja varijana.
Ovo za bocu važi garantovano a veruj mi da znam šta na koji Mitsu može da se ugradi i to bolje znam i od tih plinadžija jer se oni ne susreću sa tim problemom često.Pogledaj i ti sam pa ćeš videti da je ispod prostora za rezervni točak postavljen zadnji lonac a samim tim ne možeš ugraditi toro bocu i proći atest.

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Sub Jul 01, 2017 4:02 pm

Deki hvala, ti si nosilaca foruma izgleda.

Bio sam offline par dana, tek sad stizem da odg. Proverio sam to za bocu, slikao sve i preko drugara koji radi na tehnickom kontaktirao tu neku agenciju ili koga vec ko izdaje atest. Ispostavilo se da nije problem, bar ovde u BiH. Auspuh jeste ispod ali navodno dok god nije direktno nije nikakav problem, a ima i zastitni lim izmedju lonca i patosa.
Cak sam se raspitivao malo sire, niko ovde ne zna za sluvaj da boca ne moze proci atest is slicnog razloga, jedino je problem kod vozila kod kojih bi se boca zbog polozaja rez tocka morala ugraditi ispod patosa, tj. van.

I da, bio sam opet kod majstora, upravo je tako kako si naveo, AC STag +Tomaseto isparivač+Valtec dizne. Sledece sedmice ugradjujem pa sta Bog da. To za bocu sam resio, meni vise krivo sto moram Colta da busim i zezam kad su Japanci vec sve lepo smislili al eto, racunica cini svoje..

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od DJ DEX » Pon Jul 03, 2017 6:05 pm

U pa to je super što tajko može u BiH kod nas ne bi prošao ni da ti je tata Mirko ALvirović :lol:
Kod nas važi taj propis i do pre par godina ugradnja je bila moguća ali su dozvoljavali da se ispravi auspuh.Sad više te prepravke ne dozvoljavaju i auto mora bit 99% kakav je izašao iz fabrike .
U svakom slučaju bićeš zadovoljan ,naročito sa cenom Plina kod vas.Kad god dolazim u Banju Koviljaču,Loznicu iskoristim da pređem Drinu i sipam pun rezervoar i uvek mislim da mi je neko nešto poklonio.

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Sre Jul 05, 2017 12:30 am

Pa jeste. Tj nadam se jos uvek xD, danas je odrađena ugradnja i auto isao na tehnicki, poslato sve i zvanicni atest ocekujem sutra ili prekosutra. Valjda ce biti sve ok.
Ovde generano vazi misljenje da u Srbiji preteruju sa propisima. Kamo srece da drzava o stvarnim problemima brine bar upola toliko. O ceni goriva da ne govorim. I ja sam u pogranicnom pojasu, ovde mislim hiljade ljudi dnevno prelazi da toci gorivo. A taj osecaj da mi je neko nesto poklonio spoznao sam veceras kad sam decku na pumpi rekao "napuni do vrha", i posle platio 16KM. :D

Sto se tice prvih utisaka posle ugradnje pomesani su. Potrosio sam s majstorom jedno 45 min na podesavanje a odmah mi je rekao da vozam par dana pa onda da dodjem da sredi ako ima nedostataka, tako da nisam ni ocekivao da odmah sve idealno radi. Ono sto mi se svidja jeste sto nisam osetio da auto slabije vuce, bar za ovih prvih 40ak km.
Ono sto mi se nije svidelo je trzanje kada pustim gas a kvacilo nije pritisnuto. Sto je nizi stepen prenosa trzanje se vise oseti. A desilo mi se cak i da auto ugasi na leru po zaustavljanju, sto se prethodno apsolutno nikad nije desilo. Al kontam da ce se to dati srediti. Moja greska je mozda sto pre ugradnje nisam zamenio svecice, planiram to ubrzo kad bude mali servis.

Nebi bilo loše ako si češće u Lo i okolini da vidimo ako nas ima još s ovog kraja da organizujemo neko druženje, makar pice u nekoj kafani. Mada lep je kraj a blizu je i izvor jeftinijeg goriva tako da bi moglo proci i neko okupljanje sirih razmera...

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od DJ DEX » Čet Jul 06, 2017 9:32 am

Pa jeste. Tj nadam se jos uvek xD, danas je odrađena ugradnja i auto isao na tehnicki, poslato sve i zvanicni atest ocekujem sutra ili prekosutra. Valjda ce biti sve ok.
Ovde generano vazi misljenje da u Srbiji preteruju sa propisima. Kamo srece da drzava o stvarnim problemima brine bar upola toliko. O ceni goriva da ne govorim. I ja sam u pogranicnom pojasu, ovde mislim hiljade ljudi dnevno prelazi da toci gorivo. A taj osecaj da mi je neko nesto poklonio spoznao sam veceras kad sam decku na pumpi rekao "napuni do vrha", i posle platio 16KM. :D

Sto se tice prvih utisaka posle ugradnje pomesani su. Potrosio sam s majstorom jedno 45 min na podesavanje a odmah mi je rekao da vozam par dana pa onda da dodjem da sredi ako ima nedostataka, tako da nisam ni ocekivao da odmah sve idealno radi. Ono sto mi se svidja jeste sto nisam osetio da auto slabije vuce, bar za ovih prvih 40ak km.
Ono sto mi se nije svidelo je trzanje kada pustim gas a kvacilo nije pritisnuto. Sto je nizi stepen prenosa trzanje se vise oseti. A desilo mi se cak i da auto ugasi na leru po zaustavljanju, sto se prethodno apsolutno nikad nije desilo. Al kontam da ce se to dati srediti. Moja greska je mozda sto pre ugradnje nisam zamenio svecice, planiram to ubrzo kad bude mali servis.

Nebi bilo loše ako si češće u Lo i okolini da vidimo ako nas ima još s ovog kraja da organizujemo neko druženje, makar pice u nekoj kafani. Mada lep je kraj a blizu je i izvor jeftinijeg goriva tako da bi moglo proci i neko okupljanje sirih razmera...
Nateraj majstora da sa prikačenom dijagnostikom za plin odvozate par km. da bi naštelaovao mape i ispratio šta se dešava.Inače sva trzanja dolaze od loše struje svećice,bobine ,kablovi.To mora biti idealno za plin jer se na benzinu to nekad i ne oseti.

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Mitsubishi COLT autogas?

od Mladen90 » Uto Avg 22, 2017 1:04 am

Ne stigoh pre da se javim, a hteo sam da prenesem utiske posle malo više vožnje sa plinom. U suštini, dva po meni najbitnija parametra za samu vožnju, potrošnja i "vuča" su dobri, nema razlike u odnosu na benzin u oba slučaja.
Ima pak "bugova" koje još nisam sredio što se tiče vožnje na gas, iako sam već jedno 4-5 puta posećivao majstora nebi li ušli u trag o čemu se radi. Majstor tvrdi da se tako ne baš idealan rad desi "jednom u 1000", pa sam ja valjda neki veliki srećnik. U principu ne ometa previše, vozim svakodnevno, generalno sam zadovoljan ali lagano skupljam utiske pa povremeno svratim kod čoveka jer je i sam izrazio želju da sve doteramo kako treba.
Radi se o sledećem - najpre sam imao problem da kada startujem auto nakon što je cca 1h ili više stajao na suncu/toplom vremenu, sistem momentalno automatski prebaci na plin i onda dolazi do trzanja pri kretanju do te mere da je maltene nemoguće pokrenuti auto da ne ugasi ili čak neće ni na leru da radi. Rešenje je bilo da odmah ručno ugasim gasni sistem i pokrenem na benzin pa kad se zagreje motor vratim na plin. Istovremeno, kada ujutru iz garaže ili kasno uveče startujem hladan auto sve radi super, vozim oko 2km na benzin i onda prebaci. Sa tim simptomima odem kod majstora, uradi dijagnostiku koja pokaže sve ekstra i zaključimo da je problem u isparivaču koji je previše blizu crne haube (savet za buduće ugradnje random citaocima), koja se leti ugreje i prenosi toplotu na okolne elemente, te senzor pokazuje veću temperaturu nego što je zaista u motoru, odmah prebaci na plin a hladan motor to ne podnosi. Tada ga je naštelovao da umesto na 37st.C kako je bilo, na plin prebacuje na 47st.C da bi videli da li će pomoći. I delimično jeste. Hadnom ujutru mu je trebalo podnošljivih 200-300 m više da prebaci, ali po danu na toplom kad upalim nije odmah prebacivao već malo kasnije, dovoljno da ne trza. Delovalo sređeno, ali primetim da mi za dva dana kazaljka od benzina naglo pala - u vožnji ne osetim, al ustvari, skontam po signalnoj lampici, auto haotično malo vozi na plin malo na benzin, bukvalno po 1-2-3 minuta ovako ili onako. Opet kod majstora, nismo imali pojma što je tako, ali on onda smanji temperaturu kad prebacuje na 40st.C. I sad je tako, nešto između, ne prebacuje baš odmah na plin osim ako je motor zaista zagrejan, rekao bih da je to ok, ali kad je motor hladan treba mu dosta duže da prebaci, čak i preko 3 km nekad, što je prihvatljivo ali ostaje da vidim koliko će trebati kad bude hladno vreme. Još jedna stvar koju sam primetio a koju želim upratiti - vozim duže, na plin, zagrejan auto potpuno, stanem u npr. market na 5-10 min, vraćam se u auto, palim, odmah prebacuje na plin, kontam logično nije se motor ohladio, ali pri kretanju trza ili traži jači gas.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Danas je Čet Mar 28, 2024 6:43 pm