Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004
Sve što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od Siniša Petrović » Sre Jul 05, 2017 12:44 am

Na točkićima za podešavanje temperature i pravca duvanja ne radi osvetljenje, u mraku se ne vide. Sigurno ću posetiti električara ali me interesuje šta daje svetlo, da li su neke sijaličice ili led diode? Da li je komplikacija zameniti to? Ili je možda osigurač u pitanju?

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od DJ DEX » Čet Jul 06, 2017 9:26 am

Pre skidanja obavezno otkačiti sajlu za prebacivanje toplo hladno sa klapne za to.Sajla je kratka pa zbog nje ne može da se iščupa konzola a ako se presavije posle nastaje sa problem sa prebacivanjem.
Pozadinsko osvetljenje su sijalice ubodne a čini mi se da njihova oznaka T5.Postupak zamene je relativno jednostavan i brzo se odradi.

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od Siniša Petrović » Čet Jul 06, 2017 11:58 am

Pre skidanja obavezno otkačiti sajlu za prebacivanje toplo hladno sa klapne za to.Sajla je kratka pa zbog nje ne može da se iščupa konzola a ako se presavije posle nastaje sa problem sa prebacivanjem.
Pozadinsko osvetljenje su sijalice ubodne a čini mi se da njihova oznaka T5.Postupak zamene je relativno jednostavan i brzo se odradi.
Hvala puno na upustvu. U međuvremenu sam našao neki klip na yt, neki Indijac menja radio ;) Dobro je što se sve vidi kada se skine prednja plastika... Nego me sada buni zašto mora da se čupa cela konzola, deluje mi da je samo skidanjem plastike sijalica dostupna za zamenu? Ili moje neznanje upravo izlazi na površinu :)


https://www.youtube.com/watch?v=GYFQe9Mio5I&t=5s

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od DJ DEX » Čet Jul 06, 2017 5:54 pm

Kolko se sećam mora zbog donje sijalice da se skine konzola sa dugmićima al ti probaj bez skidanja.U slučaju do mora otkači sajlu jer nećeš moći da izvučeš dovoljno konzolu .Sajlu otkačinješ iznad pedale gasa praktično tu gde ti stoje prsti desne noge kad daješ gas.

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od Siniša Petrović » Uto Avg 01, 2017 10:49 pm

Tek danas je sređeno ovo. Majstoru sam prosledio uputsvo koje sam dobio od DEX-a ali na žalost nisam bio prisutan tokom intervencije, samo mi je ispričao da je uspeo da zameni sve sijalice bez skidanja sajle. Sijalice jesu T5 kao što DEX reče.
Gos'n Dex hvala još jednom :)

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od DJ DEX » Čet Avg 10, 2017 3:05 pm

Tek danas je sređeno ovo. Majstoru sam prosledio uputsvo koje sam dobio od DEX-a ali na žalost nisam bio prisutan tokom intervencije, samo mi je ispričao da je uspeo da zameni sve sijalice bez skidanja sajle. Sijalice jesu T5 kao što DEX reče.
Gos'n Dex hvala još jednom :)
:thumbup: :thumbup:

DusanSc
Početnik
Početnik
Postovi: 15
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 10:14 am
Lokacija: Loznica

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od DusanSc » Pet Sep 15, 2017 8:22 pm

Slično pitanje imam i ja za Galanta 2.0 '98. Da li komande na klima uredjaju (automatska klima) treba da budu osvetljene. Kod mene nisu i sam displej se u mraku vidi slabo a po danu se tek nazire. Nocu se vidi da neka sijalicica osvetljava ekran ali jako slabo. Pretpostavljam da mozda samo jedna radi.

Moja pitanja:

1. Koliko treba sijalica za jedinicu od klime i koji tip. Ja bih stavljao LED pa ako moze neka preporuka.
2. Isto bih zamenio sijalice oko kilometar sata i tu bi stavio LED pa mi isto treba koji tip sijalica.
3. Kad sve ovo radim zbog estetike bih stavio LED i na osvetljenje kabine napred i pozadi pa isto pitanje oko tipa LED sijalice.

Korisnikov avatar
chetka
Standardan član
Standardan član
Postovi: 52
Pridružio se: Uto Mar 01, 2016 5:49 pm
Lokacija: Kumodraž

Re: Pozadinsko osvetljenje na konzoli, outlander 2004

od chetka » Ned Sep 17, 2017 8:56 pm

Komande na automatskoj klimi svetle kada su uključene pozicije/farovi, tj., po mraku, a displej je uvek osvetljen, odnosno, prikazuje makar da li je uključena recirkulacija ili se vazduh uvlači spolja (u slučaju da je sve drugo isključeno). Nisam siguran, ali mislim da fotosenzor utiče samo na brzinu ventilatora u automatskom režimu, da se ne dernja previše u večernjim časovima, ali ne i na osvetljenje, pošto je valjda logično da se noću uključe farovi. Inače, intenzitet osvetljenja je moguće kontrolisati reostatom (levo od volana), zajedno sa intenzitetom osvetljenja kontrolne table. Displej potamni kada se uključe pozicije/farovi, da ne bi blještao u mraku. E, sad, otkad vozimo sa svetlima danju, to baš i ne odgovara ovakvoj konfiguraciji, jer je prikaz na displeju klime slabo vidljiv po sunčanom danu. A možda je i sijalica crkla.
S tim u vezi, nisam otvarao konzolu klime i ne znam koje sijalice idu unutra, ali pretpostavljam da su T10, baš kao i u tabli. U Tablu idu 4 komada T10, koje osvetljavaju cajgere i 29 komada T5, barem u verziji V6 sa automatskim menjačem. Dizeli imaju dodatne 3, ali nisam siguran da koriste i sve ostale, dok sve verzije sa manuelnim menjačem sigurno nemaju 7 centralnih (P-R-N-D-3-2-L). TCL sistem i prednje maglenke imaju sopstvene sijalice, tako da ako auto nije u tom paketu opreme, verovatno su i sijalice izostavljene. Možda sam nešto izostavio, ali računaj 20-ak T5 sijalica minimum.

Sijalice su obične, bele, tako da možeš da staviš bilo koje T5, ali ih ima mnogo, pa ne znam koliko ti se isplati. Pogotovo što će većina njih retko kad biti u funkciji, tako da se potrošnja struje ne smanjuje bitno. Ja sam merkao ovako nešto, ali sam (za sad bar) odustao:

Slika

Što se ovih T10 tiče, one imaju plave "kapice" da ne bi mnogo blještale, ali generalno daju beličastu svetlost. Tu bi LED super legle, ali treba naći neke koje dovoljno rasipaju svetlost, kako bi tabla bila osvetljena ujednačeno. Probao sam nekoliko takvih još na Coltu i ni sa jednim nisam bio zadovoljan, ali uopšte. Sve one što imaju jednu diodu na vrhu i još par sa strane blješte samo u jednu tačku. Video sam neke COB varijante (ne mogu sad da nađem, ali okačiću kako izgledaju), ali njih nema kod nas, jedino sa neta da se naručuju.

Što se kabine i gepeka tiče, klasično Festoon grlo od 30mm (31-32mm, kako ih ko već označava). Ja sam stavio ovakve:

Slika

I prezadovoljan sam. Nekoliko puta je jače svetlo nego sa standardnim, što naročito vredi u onolikom gepeku u kome sad bukvalno može da se čita u svakom ćošku, a ove od 3W se ne greju mnogo i mogu dugo da rade (bukvalno satima), a da se ne pregreju. Malo ćeš ih teže naći kod nas u ovim dimenzijama, jer svi uglavnom prodaju 36mm pa naviše, ali možda i uspeš. Ako ne, uz malo prepravke (ispravljanje savijenog lima koji drži sijalicu), moći ćeš da uglaviš i ove od 36mm, a kućišta sijalica su dovoljno široka da ih prihvate, bez obzira što sam LED čip izlazi iz gabarita klasične, duguljaste sijalice.

Nadam se da sam bio od pomoći, tu sam za sva dodatna pitanja. :)
Galant EA V6-24

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Danas je Čet Mar 28, 2024 1:53 pm