Check engine - code 11
Sve što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Korisnikov avatar
promaseni
Standardan član
Standardan član
Postovi: 58
Pridružio se: Uto Jun 28, 2011 6:23 pm
Lokacija: Beograd

Check engine - code 11

od promaseni » Uto Jun 28, 2011 9:33 pm

Na Galantu e33 2.0 8V 1992 motor 4g63 lampa check engine mi se upali kada vozim neko vreme otvorenim putem konstantnom brzinom, bez dodavanja ili oduzimanja gasa. Ovakvom vožnjom potrebno je oko 1 km da se upali lampica check engine.
To mi se dešavalo i ranije ali je prestalo posle čišćenja dizni koje su bile dosta prljave i auto je imao promenljiv ler gas.
Pre nekoliko meseci opet je počela da se pali lampica, a pošto sam vezao led diodu na konektor za dijagnostiku, procitam kod 11, isto kao i ranije. Problem sa smešom. Auto radi normalno, sve OK, ide dobro ali check engine svetli . I kad se upali vise neće sam da se ugasi. Ranije je hteo da se ugasi posle malo gasiranja po putu, vožnje na višim obrtajima i slično. Sad nema šanse - samo kad skinem klemu sa akumulatora. I kad vratim klemu (a to radim kad je motor vruć) pustim ga da radi nekoliko minuta na leru dok se ne umiri rad motora, dok komp ne "povata sve konce" i sve ne bude kako treba. I sve je OK dok na otvorenom putu ne vozim onako, konstantnom brzinom, konstantnim gasom, bez inajmanjeg dodavanja ili oduzimanja gasa. Svejedno je dali idem 60 ili 160 km/h. Mislio sam da nije do kvaliteta goriva, sipao na svim mogućim pumpama, ali nema razlikee. Sipao i aditive za čišćenje dizni u gorivo i ne vredi!
Očistim ja dizne iako nisu davale znake da su prljave, auto za nijansu bolje ide, jedva primetno, ali opet javlja grešku za smešu na otvorenom.
Na LEDu ne očitavam nikakvu drugu grešku, samo kod 11 a to je smeša.

Dali je neko imao ovakav problem ili možda ima neka ideja šta bi moglo da bude. Ja sam sve proverio više puta i sve je u redu, a tako se i ponaša u 90 odsto slučaja. Ovo mi liči na neke "veštice". Ali siguran sam da ovde ima iskusnih stručnjaka

Korisnikov avatar
Kempi
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 612
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 11:17 pm
Lokacija: Jagodina-300m od DVE zirafe

Re: Check engine - code 11

od Kempi » Uto Jun 28, 2011 9:52 pm

Kod 11 je greska u lambda sondi ili kako ti kazes "smesa " tj. lambda ocitava krive vrednosti i salje pogresne podatke nazad u ecu.Ako mozes promeni lamda sondu (bolja je polovna ispravna nego nova zamenska),resetuj ecu i ne bi trebao vise da imas taj problem.Malo je zajebano za skidanje jer je izduvna grana verovatno malo deformisana i sonda je zapekla pa budi pazljiv da ne sjebes navoj. I da,sacekaj DEX-a da ti on kaze svoje misljenje,ipak je on ovde zakon za miceke. :thumbup:
kad porastem biću DJ DEX

Korisnikov avatar
promaseni
Standardan član
Standardan član
Postovi: 58
Pridružio se: Uto Jun 28, 2011 6:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Check engine - code 11

od promaseni » Sre Jun 29, 2011 4:30 pm

Ma ne znam, čini mi se da ima poseban kod za lambda sondu.
A i pada mi na pamet jedna druga stvar - motor je prešao 220.000 km i nije ništa radjeno na njemu. Počeo je da troši ulje,a kad ga palim hladnog izbaci plavi dim na auspuh. Pošto dobro vuče rekao bih da nisu loše karike i da je dobra kompresija, već da samo ne valjaju gumice ventila. Pa kad se vozi uz dodavanje gasa, pa makar i minimalno komp mu pojačava smešu i tada udeo ulja u cilindru ne remeti vrednost koju očitava lambda sonda. A na otvorenom potrošnja je minimalna tj. smeša bi trebalo da bude idealne vrednosti - manje goriva, i tako je veći procenat ulja koje prodje pored gumica u smeši za sagorevanje. Lambda sonda registruje lošu smešu zbog ulja u cilindrima.
Ako ništa ne rešim u medjuvremenu, videću da li će pomoći zamena gumica i vodjica ventila kad budem menjao zupčasti kaiš (za nekih 10-ak hiljada km).
Mogu i da probam da zamenim lambda sondu, imam jedan motor 4g64, valjda su sonde iste. Jedino me strah da ne pukne kod skidanja ili da ne zeznem izduvnu granu.
Btw. da li je sigurnije skidati sondu kad je grana vruća ili hladna?

Korisnikov avatar
Kempi
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 612
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 11:17 pm
Lokacija: Jagodina-300m od DVE zirafe

Re: Check engine - code 11

od Kempi » Sre Jun 29, 2011 6:33 pm

Code 11 je za lambda sondu (po autodati i manualu za taj motor),a ovo za sondu sam ti rekao iz licnog iskustva.Pre par meseci ostavim drugu auto da mi zavari izduvni lonac,malo je "prduckao".Odem sutra do njega kad tamo vidim: on mi skinuo i izduvnu granu jer je bila malo naprsla i stavio mi drugu celu sa glanc novom lambda sondom i tu pocinju isti simptomi kao kod tebe.Dok se vozikam po gradu sve je ok,cim izadjem na otvoren put posle desetak minuta eto ga "check engine".Ok,resetujem ecu,sve ok.Auto normalno vuce,sve je u redu,izadjem na autoput i posle 10-15 km ponovo ista stvar.Stavimo drugu sondu,neku staru,sve radi bez problema i vise se ne pali "check engine",a nije palio ni sa mojom starom koja je skinuta sa naprslom granom i arhivirana u podrumu ako nekad zatreba,mada je meni lako da se igram i eksperimentisem kad imam delove za bar jos 5 colta (tj. ima mi drug a to mu dodje isto :D )
kad porastem biću DJ DEX

Korisnikov avatar
promaseni
Standardan član
Standardan član
Postovi: 58
Pridružio se: Uto Jun 28, 2011 6:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Check engine - code 11

od promaseni » Sre Jun 29, 2011 6:58 pm

I meni se čini da mi malo prducka negde na sredini, kod prednjeg lonca, ali nikako da sidjem u kanal da proverim. Možda nešto sa tim pritiscima i podpritiscima zeza pokazivanje sonde. Povuče negde vazduh u granu i sonda luduje. Mada, drugo je kad prsne grana, sonda je baš tu i to može i da se odrazi čak i na snagu motora, a kod mene je eventualni problem dalje, iza katalizatora. Ali ću ipak proveriti.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Check engine - code 11

od DJ DEX » Pet Jul 01, 2011 9:59 am

Za zamenu gumica ventila na ovom modelu se ne skida glava tako da zamena vodjica nemoj da ti pada na pamet.Vodjice ventila se retko gotovo nikad ne menjaju na tom autu jer su celicne a ne mesingane kao kod evropljana tako da nikad ne stradaju.To sto ti dimi na 220000 su gumice koje se relativno lako menjaju I NEMOJ SLUCAJNO DA TI PADNE NA PAMET DA ZBOG NJIH OTVARAS MOTOR tj.nekom majstoru.
Sto se tice sonde to je postalo uobicajeno kod tih modela najverovatnije zbog smese.Lamda sonda se jako tesko skida jer se nalazi u gusanoj grani pa iako krene da se odvrce obicno pocupa navoj za sobom.To sto ti se pali sonda nista ne remeti auto ide najnormalnije i potrosnja je ista.Ako imas katalizator slobodno ga skini.Ciscenje dizni sa ultra zvukom nije neko resenje jer kompletan usis,ventili i izduv imaju prljavstine na sebi pa ciscenje dizni je delimicno resenje.Postoji postupak ciscenja dizni sa WYNNS-om.To je za mene a i pokazalo se tako da samo sa tim postupkom ocistis ceo sistem za ubrizgavanje.

Korisnikov avatar
promaseni
Standardan član
Standardan član
Postovi: 58
Pridružio se: Uto Jun 28, 2011 6:23 pm
Lokacija: Beograd

Re: Check engine - code 11

od promaseni » Pet Jul 01, 2011 1:05 pm

Misliš na wynns aditiv za gorivo koji se sipa u rezervoar? To sam probao i ništa nije pomoglo, kao ni par aditiva drugih proizvodjača. Šalim se, znam da to nije taj "postupak". Da li je to ono kad se u sistem za gorivo dovede i tečnost za čišćenje pa onda motor radi na leru 1 sat? Očistio sam detaljno leptir gasa i sprejom za čišćenje karburatora i usisa naprskao sve preko leptira pa dalje. Sve uradio po uputstvu i jedino što sam postigao je da su se malo povećali obrtaji na leru.

Znam da za zamenu gumica ne treba skidati glavu , ali nisam znao da vodjice ne crkavaju i da ih ne treba menjati. Ja po onoj logici - kad već radim, da zamenim i njih, ali hvala na savetu da ne bacam pare bezveze. Čak mi se ni hidraulični regulatori ventila više ne čuju. Čuli su se često, ne uvek, bez nekih pravila, bilo da je motor hladan ili vruć, bilo koje ulje da sipam, a sada se više uopšte ne čuju. A to mi je bilo prvo na spisku za zamenu.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Check engine - code 11

od DJ DEX » Pet Jul 01, 2011 11:27 pm

Upravo tako radi na WYNNS nekih 45min i pri tom cisti sve.A posle toga auto bude preporodjen.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta

Danas je Čet Mar 28, 2024 1:33 pm