Kako sam ubio motor na Coltu
Kvarovi i popravke...

Miroslav.Cvejic
Početnik
Početnik
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 6:15 am
Lokacija: Viljnus, Litvanija

Kako sam ubio motor na Coltu

od Miroslav.Cvejic » Ned Sep 03, 2017 7:20 pm

Da podelim svoje iskustvo, možda nekom bude od koristi, ako ne, čisto da se nasmejete.

Imam Colta 2004. godište (tad je proizveden, kupljen i registrovan 2005.) sa čuvenim motorom 4A91 od 1500 kubika i 109 konja.
Od kada ga imam (oktobar prošle godine) je trošio ulje. Malo u početku, pa je krenuo sve više, a to je radio i pre nego sam ga kupio. I dogovorim se ja sa poznatim majstorom sa ovog foruma da krajem te nedelje doteram auto da se to konačno sredi. 3 dana pre toga odlučim ja da posetim devojku u Kragujevcu i na putu do tamo motor baci kašiku.

Išao je muški, 150-170, sve kako bi trebalo, onda je zapištao i pokazao Check Engine lampicu i od tad nije mogao da ide brže od 150.

Tek kad sam kod naplatne rampe usporio, provalim da motor radi kao dizel u sred zime. Trese se kao da hoće da iskoči iz haube.

Provalim ja da na većem broju obrtaja može kako-tako da ide i dođem ja do odredišta. Frka panika, zamolim kolegu koji je rodom iz Kragujevca da preporuči majstora ulokalu. Da mi telefon, pozovem čoveka, smorio se čim je čuo Mitsubishi ali kao ajde dođi nekako tu i tu. Dogegam nekako, potrošnja 18L/100km pri 40km/h u drugoj brzini, jer jedino tako može da ide.

Trebalo mu 5 minuta da kaže da treći cilindar nema kompresiju. Svećica ugljenisana. Prvi komentar mu je bio da je lakše i meni i njemu da menjam ceo motor. Ostavim ja auto i produžim dalje. Sveže sam otpušten bio s posla pa kao ajde da odmorim malo u zavičaju.

Javlja se majstor sa listom delova i cenama, pošto je otvorio motor i video da je izgoreo ventil na trećem cilindru.

Slika

Rekao sam mu da pogleda menjač i kvačilo i ispostavi se je kvačilo na izdisaju pa je i to naručeno novo. Sve ostalo može da se nađe odmah osim karika. Pozovem i ja popularne "uvoznike" i svi vrte istu priču. Originalne se čekaju 2 nedelje, zamenske mogu da nabave mnoooogo jeftinije ali samo za 2 klipa. Naruči on originalne i posle 3 nedelje stignu iz Japana (jer ih nema ni u regionalnom magacinu). Karike stigle u ponedeljak uveče a majstor je u utorak ujutru otišao na more.

Posle dve nedelje, majstor sklopi auto, kaže radi kako treba i da mogu da dođem. Odem ja opet do Kragujevca i imam šta da vidim. Parkiran Colt, pored njega svi delovi koji su izvađeni (karike, dihtunzi, filteri, svećice, kvačilo, ulje i antifriz) kao i ambalaža delova koji su ugrađeni. Otvorim haubu i šokiram se prizorom.

Slika

Iskreno nisam prepoznao motor.

Ceh je bio 109k (samo karike su 40k, kvačilo je 30k između ostalog) dinara za delove (uračunata obrada glave i ventila) i 130€ za ruke.

Testirao sam ga oko 350km što po magistralnim putevima što po auto putu. Na 80km/h troši 5L/100km. Menjač i kvačilo kao na novom autu rade, motor prede. Što se kaže, kap ulja nije potrošio.

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od vladimir.ra » Pon Sep 04, 2017 11:01 am

Poštovani Miroslave,

pročitao sam tvoj tekst sa pažnjom prvi put a zatim na brzinu još jednom. Posle ovakvog naslova i uvoda očekivao sam neki bum na kraju ali izgleda da ja nešto ne kapiram!? Da li si hteo da se pohvališ kako ti je auto sada kao nov ili si hteo da kritikuješ majstore što su ti toliko dugo radili auto? Verujem da si pun utisaka nakon svega ali te ja nisam shvatio šta bi bio zaključak svega ovoga. Napominjem, nisam majstor pa se ne razumem u delove, popravke i ostalo ali mi nešto u tvojoj priči nedostaje. I nisu mi najjasnije cene koje si ispisao za delove - koja je valuta?

Izvini ako sam te smorio ovim mojim komentarom ali verujem da ti je važno da te pojedini razumeju kojima je stvarno do toga stalo kada si se već toliko potrudio da opišeš i slikovito prikažeš svoju avanturu sa autom!

Pozdrav, Vlada SD.

Miroslav.Cvejic
Početnik
Početnik
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 6:15 am
Lokacija: Viljnus, Litvanija

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od Miroslav.Cvejic » Pon Sep 04, 2017 10:04 pm

Ideja je da podelim iskustvo. Malo je komičan tajming bio, ali da pojasnim.
U ponedeljak (polovinom jula) dobijem otkaz i otpremninu, istog dana dogovorim remont krajem nedelje kod Dexa i sutradan mi na autoputu crkne auto a otpremnina ode pod haubu. Meni to liči na film braće Koen.

Ono što je dodatno komično meni je da auto sada radi dobro, iskreno ne žalim 109 000 dinara i 130€ (100€ otvaranje motora i 30€ zamena kvačila ako nekog zanima) uloženih u remont a skoro svako ko je čuo šta me snašlo je imao mišljenje da "bacim auto i kupim drugi" ili "nisam morao karike da menjam, dovoljno je samo ventil" i "trebalo je drugi motor da nađem, šta će mi papiri" i tako dalje.

Učinkom majstora sam veoma zadovoljan, ali je opet ceo tajming bio više nego komičan. Najskuplje karike koje je ikad ugradio čeka 3 nedelje i stignu 12 sati pre nego je majstor krenuo na more. Nije lud da zbog mene odlaže ili otkaže letovanje. Obećali su mu za 2 nedelje, stigle su za 3. Šta da se radi? Nema razloga da živce gubim. :)

Poenta priče je kad motor krene da troši ulje, pravac kod majstora.

Koje sam ja sreće da mi na Mitsubishi vozilu crkne motor (jedna od stvari po kojoj su poznati na temu pouzdanosti)? :)
Preskočio sam komediju koju sam sa limarom doživeo par nedelja ranije. Recimo da mene košta šteta više nego urađen posao.

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od vladimir.ra » Uto Sep 05, 2017 9:27 am

Nisi imao sreće jer ti je auto bio daleko od DJ DEX-a !
Ja bih recimo platio šlep službu do majstora koji je proveren i kome veruješ (preko AMSS ako si član to ide mnogo lakše i povoljnije) da sam se našao u tvojoj situaciji! Ali šta ćeš, čovek je jednom opeče, drugi put zna za jadac!
Svakako ti želim sreću i hvala ti na odgovorima.

Pozdrav.

Miroslav.Cvejic
Početnik
Početnik
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 6:15 am
Lokacija: Viljnus, Litvanija

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od Miroslav.Cvejic » Uto Sep 05, 2017 9:40 am

Kad je zimus brat slupao auto 1km od kuće, zvali smo AMS. Došao je relativno brzo i odmah krenuo da generiše izgovore kako nema dovoljno dugu sajlu i kako on ne može to da utovari jer je kamion nedovoljno širok, te ima tri poziva već i mora da žuri i kao evo ti telefon šlep službe koja može i ode. Pozvali tog drugog, baja došao i za 1km naplatio 100€. Ja sa takvim iskustvom da zovem AMS 150km od destinacije, iskreno nisam hteo. Zato sam tražio preporuku lokalnog majstora. Sa izborom majstora jesam imao sreće, sa tajmingom nisam. :)

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od vladimir.ra » Uto Sep 05, 2017 2:17 pm

Kad je zimus brat slupao auto 1km od kuće, zvali smo AMS. Došao je relativno brzo i odmah krenuo da generiše izgovore kako nema dovoljno dugu sajlu i kako on ne može to da utovari jer je kamion nedovoljno širok, te ima tri poziva već i mora da žuri i kao evo ti telefon šlep službe koja može i ode. Pozvali tog drugog, baja došao i za 1km naplatio 100€. Ja sa takvim iskustvom da zovem AMS 150km od destinacije, iskreno nisam hteo. Zato sam tražio preporuku lokalnog majstora. Sa izborom majstora jesam imao sreće, sa tajmingom nisam. :)

Ja nemam losih iskustava sa njima! Dva puta smo koristili brat i ja njihovu šlep službu 40-ak km i nisu nam dinar naplatili. Natovarimo auto, damo lokaciju (DJ DEX-ovunaravno) i ne razmišljamo. Imamo člansku kartu super članstva koja je 2000 dinara godišnje. E sad ja sam u Smederevu pa su možda kod mene ljubazniji a vi ste naleteli na ko zna kakve likove.
Iskreno nemam ništa od toga da preporučim svima to članstvo koje pokriva pomoć na putu i van granica naše zemlje i koliko-toliko ti uliva neku sigurnost kada recimo kreneš na more ili neko duže putovanje. Smisao plaćanja članarine je da imaš i neku korist od nje a ne samo pomoć klubu ili udruženju - u protivnom bi se zvala donacija a ne članarina.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od DJ DEX » Uto Sep 05, 2017 10:15 pm

Na ovo tvoje "van telesno iskustvo" mogu da prokomentarišem jednom rečenicom.
Ovako prođu oni koji se prave pametni a pri tome ne poslušaju one koji mogu i žele da pomognu!!!
Da si mene slušao ostao bi kusur i imao bi auto za 7 dana.
Ne mogu da verujem da je neko uspeo da ti proda priču o karikama iz Japana i slične fore.Karike za taj motor koštaju oko 70e i mogu da se nabave bez problema.
U svakom slučaju sad kad si platio majstoru letovanje nadam se da ste postali dobri prijatelji.Bar nešto lepo da se desi u tvojoj tužnoj priči. :thumbup:

Miroslav.Cvejic
Početnik
Početnik
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Nov 13, 2016 6:15 am
Lokacija: Viljnus, Litvanija

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od Miroslav.Cvejic » Uto Sep 05, 2017 11:33 pm

Zvao sam Japan auto i oni su rekli da tih karika nema na stanju. Mogu da nabave za 2 nedelje a zamenske samo za 2 klipa kao za koji dan. Posle toga sam zvao gomilu prodavnica (Trio Motors, Inoto i još nekoliko, ne sećam se više imena) i svi istu priču pričaju, od reči do reči, cene se razlikuju pomalo (9800-12000 za originalne, 2500-3000 za zamenske).

Te karike mogu iz Rusije za 25€ da se poruče, to sad znam, u tom trenutku nisam, tako da i u 70€ je nečije letovanje uključeno. :)

Nemam ja ništa protiv plaćanja letovanja majstoru, ali smanjite malo sa tom majstorskom sujetom.

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od vladimir.ra » Sre Sep 06, 2017 9:17 am

" Roba govori, trgovac laje a gazda pare daje" što bi rekli naši stari.
Nikada nisam verovao trgovcima pa verujem "sujetnom majstoru" koji poznaje trgovce :lol:

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Kako sam ubio motor na Coltu

od DJ DEX » Sre Sep 06, 2017 9:53 pm

Pogrešno si razumeo.Nema ovde majstorske sujete.Majstor je svoj deo odradio.Jedina razlika izmedju mene i njega je što moje mušterije ne razmišljaju oko nabavke delova.
Tvoj probem je što si ti morao da se petljaš u nešto što ne poznaješ.To što Japan auto nema na stanju ili Trio ne znači da neko manje poznat od njih to ne može da nabavi brže i jednostavnije. :?:
Ipak na kraju bitno da si ti zadovoljan urađen poslom.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Danas je Čet Mar 28, 2024 6:48 pm