Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube
Kvarovi i popravke...

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od Mladen90 » Sub Okt 14, 2017 2:57 pm

Poštovanje. Nedavno sam pisao u grupu na Fb pa sam odlučio da i ovde potražim savet. Od pre nekih možda 10-ak dana počeo sam čuti neobičan zvuk ispod haube, poput zveckanja ili kuckanja, kako već to da opišem, i češće je kako su obrtaji veći a čuje se i na leru (auto sa tim kuckanjem u vožnji ima zvuk koji me podseća na nekadašnje folcike). Istovremeno sam primetio da auto i teže vuče, tj nekako radi nemirnije, kada hoću stisnuti gas npr kod obilaženja, nikada ne znam kakav ću odziv dobiti na gas, otprilike kao da sam nasuo neko totalno loše gorivo.
Moja prva amaterska pretpostavka bila je da se radi o hidropodizačima. Onda juče odem kod majstora koji održava Colta već 6 godina, on mi onako napamet kaže da Colt nema hidropodizače, i pomalo nesigurno zaključi da treba štelovati ventile te da dođem za to kad se dogovorimo.

Mene interesuje da li bi neko mogao potvrditi to da ventili zahtevaju štelovanje ili problem može biti nešto drugo? Ako i jeste do ventila, šta dovodi do toga, pošto auto je prešlo oko 260k, kod mene skoro 90k, redovno se održava, i sad odjednom dođe do toga, pa reko ima li neki uzrok, nešto na šta nisam obratio pažnju. Motor je u pitanju pa bih da budem oprezan.

U pitanju je Colt cj0, 4G13, 60kW motor.

Pozdrav!

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od Mladen90 » Sub Okt 14, 2017 2:59 pm

Zaboravio sam napomenuti da auto ima ugrađen plin na kom je prešao nekih 10k km. Potrošnja je čini mi se ok.

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od Mladen90 » Sub Okt 14, 2017 5:28 pm

I jos jedan novi momenat. Posto od sinoc nisam vozio, odem proverim ulje. Merač suv totalno. Kao da me neko ošamario. Dosuo skoro litar. :o Poslednji put gledao ulje pre jedno 3k km, bilo oko sredine izmedju ona dva žleba na meraču. Sve do sad između servisa nije trošio kap pa sam nekako za ovo vreme stekao samouverenost u to.

Nivo rashladne tečnosti u hladnjaku do vrha. Deluje čista, zelenkasta. Ima malo i u ekspanzionoj posudi.

Sad se pitam šta može biti uzrok da tako brzo počne gubiti ulje, i koliko je posledično štete to izazvalo. Pretpostavljam da je ranije pomenuto kuckanje iz motora direktno u vezi s tim, mada još ne znam šta je, da li je uzrok ili posledica.

Ako iko šta zna, molim posavetujte.

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od vladimir.ra » Pon Okt 16, 2017 3:35 pm

Aj' da ja ispadnem malo pametan: Mogu da budu uljne karike pa bi to trebalo da se zameni i time dobiješ manju potrošnju ulja i bolju kompresiju!
Opet kao i uvek kažem da nisam majstor i savet da se obratiš svima dobro poznatom majstoru za japance :lol:

Srećno!

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od Mladen90 » Sre Okt 18, 2017 12:41 am

Dihtung glave, ulje izlazilo plus ometalo rad jedne svećice. Čudan zvuk je prestao sa dolivanjem ulja, što je urađeno odmah nakon uočavanja nedostatka. Svećica je pretpostavljam bila zadužena za lošiju vuču. Plašio sam se velike havarije (još me nije prošao strah) jer nisam znao ni šta je uzrok gubitka ulja a posebno koliko je štete nedostatak napravio. Majstor kod kog nekoliko godina održavam auto je to ustanovio, dightung reparirao nekim silikonom, ako sam dobro shvatio, očistio svećice, uradio štelovanje ventila i tvrdi da podmazivanje nije bilo dovedeno u pitanje (lampica se takođe nije upalila). Po prvom okretu ključa osetila se razlika u radu motora i Cole sada piči kao i pre.
U svemu nije mi jasno kako ranije nisam primetio nedostatak ulja ili da je sve moglo relativno brzo da se desi.

Pozdrav!

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od vladimir.ra » Sre Okt 18, 2017 6:38 pm

Dihtung glave, ulje izlazilo plus ometalo rad jedne svećice. Čudan zvuk je prestao sa dolivanjem ulja, što je urađeno odmah nakon uočavanja nedostatka. Svećica je pretpostavljam bila zadužena za lošiju vuču. Plašio sam se velike havarije (još me nije prošao strah) jer nisam znao ni šta je uzrok gubitka ulja a posebno koliko je štete nedostatak napravio. Majstor kod kog nekoliko godina održavam auto je to ustanovio, dightung reparirao nekim silikonom, ako sam dobro shvatio, očistio svećice, uradio štelovanje ventila i tvrdi da podmazivanje nije bilo dovedeno u pitanje (lampica se takođe nije upalila). Po prvom okretu ključa osetila se razlika u radu motora i Cole sada piči kao i pre.
U svemu nije mi jasno kako ranije nisam primetio nedostatak ulja ili da je sve moglo relativno brzo da se desi.

Pozdrav!

Korisnikov avatar
vladimir.ra
Mitsubishi fanatik
Mitsubishi fanatik
Postovi: 374
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 8:07 pm
Lokacija: SMEDEREVO PRESTONICA SRBIJE !!!

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od vladimir.ra » Sre Okt 18, 2017 6:41 pm

Dihtung glave, ulje izlazilo plus ometalo rad jedne svećice. Čudan zvuk je prestao sa dolivanjem ulja, što je urađeno odmah nakon uočavanja nedostatka. Svećica je pretpostavljam bila zadužena za lošiju vuču. Plašio sam se velike havarije (još me nije prošao strah) jer nisam znao ni šta je uzrok gubitka ulja a posebno koliko je štete nedostatak napravio. Majstor kod kog nekoliko godina održavam auto je to ustanovio, dightung reparirao nekim silikonom, ako sam dobro shvatio, očistio svećice, uradio štelovanje ventila i tvrdi da podmazivanje nije bilo dovedeno u pitanje (lampica se takođe nije upalila). Po prvom okretu ključa osetila se razlika u radu motora i Cole sada piči kao i pre.
U svemu nije mi jasno kako ranije nisam primetio nedostatak ulja ili da je sve moglo relativno brzo da se desi.

Pozdrav!

Reparacija dihtunga glave motora i to nekim silikonom??? Ja za tako nesto prvi put čujem!!! 3 puta do sada mi je odlazio dihtung na prošlom automobilu i uvek mi je majstor menjao novi dihtung i obrađivao glavu motora i sve ostalo što uz to ide!
Svaka čast tvom majstoru i tebi neka je sa srećom!

Korisnikov avatar
Mladen90
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Uto Nov 08, 2011 12:17 am
Lokacija: Zvornik

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od Mladen90 » Čet Okt 19, 2017 2:13 am

I meni je zvučalo čudno kad mi je tek rekao, al nit' sam kad menjao dihtung nit' bilo šta slično na autu, a u čoveka sam stekao poverenje ranije tako da nisam sumnjao u to. Sa druge strane imao sam prilike da se susrećem, doduše na poslu ne na automobilima, sa diht masama predviđenim za visoke pritiske i temperature tako da sam pretpostavio da je neko nešto slično smisilio i za ovu primenu.
U svakom slučaju naredni period dosta opreznije, pa ću videti.

Hvala.

Korisnikov avatar
chetka
Standardan član
Standardan član
Postovi: 52
Pridružio se: Uto Mar 01, 2016 5:49 pm
Lokacija: Kumodraž

Re: Kuckanje/zveckanje/"štektanje" ispod haube

od chetka » Pet Okt 20, 2017 11:26 pm

Ja svojim očima gledao kako se taj "silikon" (odnosno neka namenska diht masa koja je u istoj tubi kao i silikon) nanosi na blok motora umesto klasičnog dihtunga, vraća i priteže glava i posle nekog vremena (max pola sata) startuje motor. Čak sam se i provozao u tom autu, normalno je radio.
Galant EA V6-24

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta

Danas je Pet Mar 29, 2024 12:19 am