Kočnice, abs?
Kvarovi i popravke...

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Kočnice, abs?

od Siniša Petrović » Uto Avg 14, 2018 10:34 pm

Zdravo svima,

Imam problem odnosno dva problema koje sam tek skoro ustanovio, jednostavno duži period se nisam vozio van grada pa nisam ni vozio preko 60 km/h a ni kočio ;) Elem evo istorijata pa ako neko može da mi pomogne:

Od pre nekog vremena počelo je da se čuje cviljenje iz prednjeg levog točka, kao da kočione pločice zakačinju disk. Cviljenje nije konstantno, već se čuje samo u nekom trenutku rotacije točka. Čuje se samo pri manjim brzinama i tek nakon desetak minuta vožnje. Ako blago pritisnem kočnicu cviljenje prestane. Dešava se i da ako smotam u levo cviljenje se čuje dok u suprotnom ne. Na većoj brzini od 40 km/h se ništa ne čuje. Pre godinu dana su stavljeni novi diskovi i pločice, prešao oko 7.000 km od tada. Bio kod majstora koji je skidao točak i pregledao diskove, pločice, rekao mi je da ne zna šta može da pravi problem i da mu sve deluje da je u redu. Pretpostavlja da je neka čestica ili upala ili se odlomila od pločice pa da to pravi čudan zvuk i da bi to trebalo da nestane kad se potroši to parčence. Auto zaista koči odlično, bio skoro na tehničkom gde je takođe odlično kočio bez razlike u točkovima. Ali samo na brzinama manjim od 60km/h.

A onda sam krenuo za Grčku i tu ustanovio drugi deo problema. Kada zakočim pri većim brzinama (80-120) auto se zatrese. U prvi mah sam pomislio da se nešto gadno pokvarilo a onda ukapiram da mi se uključuje abs. Lampica za abs na instrument tabli se ne pali. Auto i dalje koči dobro. Pri kočenju sa manjim brzinama (ispod 60) problem se ne manifestuje. U zadnjih par dana cviljenje se pojačava.

Sa mojim skromnim znanjem pretpostavljam da su ova dva problema povezana, ali da ne lupam, molim za mišljenje stručnih ljudi :)

E da, auto je Outlander 2.0, 2004 godište.

Korisnikov avatar
cikabrka
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Sub Jul 30, 2016 12:19 pm
Lokacija: Valjevo

Re: Kočnice, abs?

od cikabrka » Sre Avg 15, 2018 4:43 pm

Ako se auto trese pri kocenju onda je disk kriv (verovatno), ne trese mnogo sad ne znam koliko ali dovoljno da se oseti i da ti ne bude svejedno. U mom slucaju je tako bilo i onda sam i primetio da je isto kao i tebi cuje da plocice kace od disk na manjim brzinama. Znaci desavalo nam se slicno samo sto ja nisam imao problema sa ABS-om.

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Re: Kočnice, abs?

od Siniša Petrović » Sre Avg 15, 2018 9:42 pm

Ako se auto trese pri kocenju onda je disk kriv (verovatno), ne trese mnogo sad ne znam koliko ali dovoljno da se oseti i da ti ne bude svejedno. U mom slucaju je tako bilo i onda sam i primetio da je isto kao i tebi cuje da plocice kace od disk na manjim brzinama. Znaci desavalo nam se slicno samo sto ja nisam imao problema sa ABS-om.
Da, zvuči logično teorija sa krivim diskom. Sunce mu žarko, ti diskovi zajedno sa pločicama su stavljeni novi prošle godine, prešli oko 7.000 km...
Ovo sa abs-om je moja pretpostavka, otprilike se slično zatrese auto...

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Kočnice, abs?

od DJ DEX » Čet Avg 16, 2018 11:39 am

ABS se nece aktivirati pri blagom kocenju.Moja predpostavka je da imas problem sa kocionim klestima usled cega je doslo do pregrevanja plocica pa zbog toga cvile i diskovi su pregrejani pa su se pokrivili i tresu :!: :idea:

Siniša Petrović
Početnik
Početnik
Postovi: 22
Pridružio se: Pet Maj 19, 2017 11:38 am
Lokacija: Niš

Re: Kočnice, abs?

od Siniša Petrović » Pet Avg 17, 2018 1:34 pm

Hvala ljudi na pomoći.
Iako se problem volšebno smanjio (probao juče kočenje sa oko 90km/h, nije se tresao a cviljenje je utihnulo) moraću prvom prilikom kod majstora na rasturanje celog tog sklopa pa da vidim tačno koji mu je đavo :)

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Danas je Čet Mar 28, 2024 2:40 pm