Lancer 1990 LUFT BRISACA
Sam svoj majstor, vaši projekti...

Korisnikov avatar
angelss
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 348
Pridružio se: Ned Okt 17, 2010 2:47 am
Lokacija: Belgrade

Lancer 1990 LUFT BRISACA

od angelss » Pon Okt 31, 2011 1:01 pm

Evo kako sam ja u kucnim uslovima pokusao da resim problem lufta osovine brisaca na Lancer-u 1990.god

1.SKIDANJE BRISACA
-odvrnuti matice brisaca i na bilo koji nacin iscupati ih na gore (ja sam malo cukao cekicem u osovinu, pritom pazio da ne ostetim navoje, a onda sam podvukao veci kljuc ispod brisaca tako da osovina upadne u viljusku i lagano ga svukao polugom)

2. SKIDANJE ZASTITNIH MASKI I MOTORA BRISACA

-odvrnuti 3 srafa sa aluminijske lajsne
Slika

-skinuti tipl sa zaokruzenog mesta utiskivanjem sredine i laganim izvlacenjem
-slobodno povuci masku na mestima strelica
Slika

-isto ponoviti za drugu stranu
Slika

-skinuti resetkice uz pomoc srafcigera na obelezenim mestima (mislim da ide desna pa leva)
Slika

-iskljuciti strujni konektor i odvrnuti 4 srafa koji drze ceo sistem (nema potrebe da odvajamo motor od sistema poluga)

************************************************************************************************************************************************
NAPOMENA

Ja sam iz ne znanja mislio da treba da izvadim ceo sistem zajedno sa BELIM OSTECENIM LEZISTIMA pa posto nisam nikako uspeo da odvrnem po tri srafa koji drze ova lezista razbusio sam matice i srafove i na taj nacin ih skunuo!!!
Nema potrebe ovo da se radi, narocito za nosac na vozackoj strani posto NECETE MOCI moci kasnije DA POSTAVITE JEDAN SRAF (fizicki je ne moguce osim ako niste sa ove planete)


*kasnije na fotkama videcete o cemu se radi

ZAKLJUCAK

NE SKIDAJTE BELA OSTECENA LEZISTA KOJA NAM PRAVE PROBLEME

-skinute srafove sam zamenio prohromskim M6 cini mi se
-ova slika je ovde da pokaze sta su ZEGER PODLOSKE (valjda se tako zovu), na levoj strani
Slika
************************************************************************************************************************************************

3. SKIDANJE SISTEMA POLUGA

-skinuti zeger podloske sa osovina brisaca, nalaze se do bele plastike (nisam slikao u ovom trenutku, videce se na slici kasnije)
-bez podloski to izgleda nekako ovako
Slika
Slika

-u mom slucaju ove osovine su dobro nabubrele od korozije pa nisam mogao da ih izvucem ni nakon skidanje zeger podloski
-preostaje samo lagano izbijanje cekicem (meni se omaklo pa sam polomio jedan cosak)

-samo strpljivo cukajte (jednu pa drugu na smenu) i obratite paznju u kom su polozaju poluge da ne kace negde karoseriju pa da zbog toga ne mozete da ih izbijete do kraja, takodje zapamtite u kom su polozaju da bi mogli da ih vratite kako treba

4. REPARACIJA
*moj plan reparacije je umetanje nove cevcice izmedju pojedenog plasticnog lezista i osovine

-po uspesnom skidanju sledi dobro turpijanje osovina (ako ste imali problem sa korozijom)
Slika

-uzecemo metalni tipl za sraf M10 (precnik osovine brisaca) i razbusiti ga burgijom fi=10mm
(pre busenja izvadite klin iz tipla)
Slika

-zatim mozemo odseci visak (deo koji se siri)
Slika

-proverimo da li lepo leze na osovinu tako da moze lagano da se okrece
Slika

-burgijom fi=12mm busimo plasticno leziste da ga dovedemo u normalan krug (ako vec skinete sve kao ja najbolje bi bilo da vam ovo uradi neko na strugu)
-ko nije skinuo ova plastcna lezista neka sa nekim skine haubu (4 srafa) da moze lepo da pristupi busenju. BOLJA OPCIJA

Slika

-naravno busite do odgovarajuce dubine kolika vam je cevcica
Slika
Slika
Slika

-to sve lepo zamastite i spakujete nazad
Slika

-ne zaboravite zeger (ima u gvozdjarama ako ste stare iskrivili ili polomili)
Slika
Slika

-pozicija poluga za vracanje
Slika

-leva pricvrscena sa 2 srafa zbog loma
Slika

-desna pricvrscena sa 2 srafa jer trecem ne mogu da pristupim
Slika

-brzinska reparacija drzaca metlica kada su vec skinute
Slika

-spremno za upotrebu
Slika


-Konacan zakljucak-

Desna (vozacka) drzi vrlo dobro, luft~0 :thumbup:
Leva ima malo lufta i dalje :thumbdown:

-Novi zakljucak-

-bilo bi dobro da cevcice budu sto duze, ali bi im ostavio jedno 5mm do kraja rupe (znaci plastika se busi do pred kraj)
-jos jedan dodatak koji sam planirao da ubacim
Slika

-skratio bi cevcicu koliko je potrebno da mogu da stanu i ove matice za drvo, u tom slucaju bi bilo potrebno da se skine ~1mm visine plasticnog lezista kako bi zeger mogao da dodje na mesto
-matice bi takodje trebalo razbusiti sa fi=10mm, a plasticno leziste zaseci na 4 mesta tako da sve lepo legne
-ovime bismo dobili da se samo osovina okrece unutar dodate matice tako da se ovaj problem vise nikad ne javi :thumbup:

Nadam se da cu stici da napravim ovu izmenu dok je jos lepog vremena :wave:
Poslednja izmena od angelss u Pon Okt 31, 2011 4:53 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
zoltangti
Mitsubishi ljubitelj
Mitsubishi ljubitelj
Postovi: 215
Pridružio se: Pet Jul 29, 2011 3:34 pm
Lokacija: Senta

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od zoltangti » Pon Okt 31, 2011 1:14 pm

slican problem sam resio i ja , ali bakarnu piksnu sam koristio od anlasera!

johncleese
Početnik
Početnik
Postovi: 21
Pridružio se: Sre Apr 13, 2011 12:14 pm

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od johncleese » Pon Okt 31, 2011 3:27 pm

Bas sam juce skidao tu lajsnu sa soferke da ocistim svo djubre koje se napunimo ispod plastika za ovi 20 god koliko imam mitshubishi. Kad si vec ofarbao brisace mogao si i tu lajsnu u paketu ;) ja juce to uradih

Korisnikov avatar
angelss
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 348
Pridružio se: Ned Okt 17, 2010 2:47 am
Lokacija: Belgrade

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od angelss » Pon Okt 31, 2011 5:03 pm

zoltangti
-Bakar, aluminijum, nerdjajuci celik su pravi materijali za ovaj posao, ja sam na zalost iskoristio tipl koji mi je bio pri ruci i koji ce korodirati vremenom

johncleese
Brisace sam farbao jer su bili u ocajnom stanju, a lajsna je savrseno ocuvana samo je prljava (ja jos cuvam 20-o godisnju stroku ispod lajsne :lol: )

Korisnikov avatar
Kempi
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 612
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 11:17 pm
Lokacija: Jagodina-300m od DVE zirafe

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od Kempi » Pon Okt 31, 2011 5:41 pm

Najbolji materijal za biksne su bronza i mesing jer imaju dovoljnu tvrdocu da dugo traju (bakar i aluminijum su meki,brzo se pojedu),a i meksi su od celika od koga se pravi osovina pa ne mogu da je ostete
kad porastem biću DJ DEX

Korisnikov avatar
coggo
Mitsubishi zavisnik
Mitsubishi zavisnik
Postovi: 524
Pridružio se: Sre Jan 26, 2011 9:56 pm
Lokacija: Loznica - Srbija

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od coggo » Uto Nov 01, 2011 12:10 am

Nema šta,lepo snalaženje,što je najbitnije pomoćiće za rešavanje ovakvih problema :thumbup:

Korisnikov avatar
angelss
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 348
Pridružio se: Ned Okt 17, 2010 2:47 am
Lokacija: Belgrade

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od angelss » Sre Nov 02, 2011 8:36 pm

-Plan sa tiplovima za drvo ima jedan nedostatak!!!

-Ovi tiplovi nisu bas adekvatni s`obzirom na veliku krivinu na prelazu izmedju cevastog dela na placasti deo, a i sama ploca je previse velika; Uz dosta cimanja bi mogao da se smanji precnik ploce i da se isto onako zaseku i smotaju krajevi ali i dalje ostaje velika krivina koja bi zahtevala dodatnu ozbiljnu obradu plasticnog lezista!

-Na kraju sam plasticno leziste zabusio sa "donje" strane isto kao sa gornje i na isti nacin ubacio komad cevcice;

!!!rezultat savrsen!!! LUFT =0, ja =1 :thumbup:

-I dalje bi najbolje resenje bila cevcica od nekog nerdjajuceg celika ubacena tako da joj okretanje bude spreceno
recimo da se nareze navoj na cevcici fi=12 + urezan navoj u plasticnom lezistu :roll:

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od DJ DEX » Sre Nov 02, 2011 10:28 pm

U kucnoj radinosti mozes se baviti razno raznim resenjima ali ono sto je remont pravi i mozda bolji od fabrickog je biksna od samopodmazujuce bronze ili mesinga sa napravljenim kanalom za mast i to je resenje koje se pokazalo odlicno.Sto se truda tice Angels@ ,kao i vise puta do sad, :thumbup: :thumbup: :thumbup: :clap: :clap: :clap: :wave:

Korisnikov avatar
angelss
Fotograf kluba
Fotograf kluba
Postovi: 348
Pridružio se: Ned Okt 17, 2010 2:47 am
Lokacija: Belgrade

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od angelss » Sre Nov 02, 2011 11:31 pm

Ta biksna je samopodmazujuca jer ima kanal za mast :?:

Kako to izgleda :wtf:

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Lancer 1990 LUFT BRISACA

od DJ DEX » Čet Nov 03, 2011 8:49 am

Postoji vrsta bronze koja je samopodmazujuca a kanal za mast na pravi strugar kad pravi biksnu.Taj kanal je ustvari jedan usek u kome se zadrzava mast.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta

Danas je Čet Mar 28, 2024 10:55 am