Pajero 3 v74 2.5 - problem sa senzorom brzine

Guro
Početnik
Početnik
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Jan 21, 2022 1:15 am

Pajero 3 v74 2.5 - problem sa senzorom brzine

od Guro » Pon Jun 06, 2022 1:49 pm

Pozdrav svima

trebala mi je pomoc oko rjesavanja jednog problema koji imam od starta sa autom koje sam kupio pocetkom godine. Pajero 3 2.5 85kw, manuelni.
ukratko, koliko je to moguce, da nabrojim sta sam sve radio do sada :)

problem koji imam je sledeci, auto bukvalno pokazuje brzinu duplo vise nego sto se krece, a isto tako i predjenu kilometrazu racuna duplo vise,to iskljucuje problem da eventualno nesto nije ok sa samom kazaljkom.

auto ima superselect i pored senzora brzine ima i senzor brzine zadnje osovine. Oba senzora koriste brojac (rotor) sa sifrom MR446388.

https://partsouq.com/assets/PartCover/M ... -COVER.png

Senzor brzine fabricki ima sifru MR477827, a na mom autu je MR446406.
Obzirom da nigdje nisam mogao da nadjem novi senzor sa ovom sifrom, ja sam na jednom otpadu trazio senzor po modelu auta i rekli su mi da imaju. Ja odem za senzor i tamo mi daju senzor sa identicnim PN brojem.
Nisam bio lijen pa sam ga za svaki slucaj probao, ali se ponasao identicno.
u medjuvremnu sam ispitao komplet instalaciju, provjeravao kontrolnu, cak probao i drugu, ali nista nije rijesilo problem.

Onda sam odlucio da sa aliexpressa narucim senzor sa sifrom za moje auto koji pokazuju partslink i megazip, jer lokalno bi me kostao oko 100€, a sa alija mi je stigao za nekih 20tak eur... ali zurka pocinje kad mi je stigao i ovaj, jer na kraju mi stize DENSO senzor koji na kesici ima sifru MR477828, a u pakovanju MR446406, tj senzor koji je kod mene :(
kontaktiram prodavca i dobijam info da su senzori MR477827/477828/446406 bukvalno isti senzori i da je to to sto sam trazio.

onda sam otisao opet do ovoga optada i trazio da li ima senzor za pajera ali sa nekom drugom sifrom,samo da bih uporedio ima li kakvih razlika i nadjem jedan reduktor sa senzorom koji je imao neku drugu sifru, probam ga i dobijem mnogo bolju situaciju, brzinomjer je lagao nekih 15-20%, sto je neuporedivo bolje od 100% kako je sada....

onda sam sasvim slucajno od ovog momka koji drzi otpad kroz pricu saznao da je prethodni vlasnik od njega kupio reduktor za ovog pajera koji sam ja uzeo, pajero je 2.5td 85kw, a on je uzeo reduktor od 3.2, jer nigdje nije mogao da nadje za 2,5, i onda je prepakivao i kombinovao jedan i drugi.... ne znam ni je li reduktor za manuelnog iili autoamtika i da li su po tom pitanju uopste kompatibilani i sl...

na kraju sam zakljucio da je covjek napravio nekakvog frankestajna od reduktora, i sad ne znam kako da ispravim sve to, i da li porucvianje samo ovog rotora, moze da ispravi situaciju....

probao sam nedje i da ukljcucim pogon na sva 4 tocka, i to radi, ali na kontrolnoj nakon malo voznje pocinje da blecka ona zuta lampica...odradio dijagnostiku i daje mi kod 25, a to je rear propeler shaft speed...rekoh na pocektu da je to senzor koji se nalazi uz ovaj senzor brzine i da podatke uzimaju sa istog brojaca. Cak sam skidao senzore i kroz one rupe snimio da vidim sta je ispod, da nije pogresan brojac, jer modeli koji nemaju superselect nemaju ovaj drugi senzor, ali kroz rupe se vidi rotor i izgleda regularno :)

ono sto mene sad pravi problem, jeste to sto ne bih da dignem auto na dizalicu i da skidam sve to a da ne znam da li ce samo zamjena rotora rijesiti to.... ovo kazem jer ne znam da li je mogao da jos nesto da promijeni sto bi uticalo na ovo? mislim an broj rotacija istog i sl....

bilo kakav predlog/pomoc su dobrodosli...narocito sto djelovi i nisu tako dostupnio a niko nece da mi proda samo dio koji bi meni trebao vec bih morao da uzimam kompletan reduktor.
napomenucu da se se ovo sa brzinom desava od moment kada je prethodni vlasnik vozio auto da mu srede lezajeve u reduktoru i da senzor MR446406 na megazip-u pise da je za lancer-a, nigdje se ne pominje pajero.... ali isto tako kada prodaju reduktor ne daju sa njim senzore, vec prodaju bez njih, pa racunam da je ovaj stavio senzore koji su bili uz auto prije ove intervnecije.

Guro
Početnik
Početnik
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Jan 21, 2022 1:15 am

Re: Pajero 3 v74 2.5 - problem sa senzorom brzine

od Guro » Uto Jun 14, 2022 3:39 pm

ako kome nije jasno :) pricam o ova dva senzora

Slika


ispod kojih se nalazi

Slika

Guro
Početnik
Početnik
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Jan 21, 2022 1:15 am

Re: Pajero 3 v74 2.5 - problem sa senzorom brzine

od Guro » Ned Avg 21, 2022 1:51 pm

evo sam sebi da odgovroim, moze nekome da valja...
kod mene je neko cackao nesto oko reduktora i u njemu je rotor koji na dijelu koji mjeri brzinu vozila ima 19 ili 20 rupa... fabricki ne mogu nidje da nadjem, ne moze da se poruci ni kao original, ali nadjoh konacno rotor skinut sa jednog 3,2 pajera i na njemu dio koji ide ispod senzora brzine ima 12 rupa.... nije duplo manje, ali taman procentualno onoliko koliko laze ovaj moj sada....
ostalo mi je sad da to zamijenim i probam sto ce da se desava...ali racunam da sam rijesio problem...

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Danas je Čet Mar 28, 2024 1:13 pm