Poliranje farova
Sam svoj majstor, vaši projekti...

Korisnikov avatar
planicm
Početnik
Početnik
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Maj 24, 2012 12:06 pm

Poliranje farova

od planicm » Čet Maj 24, 2012 12:58 pm

Meni je auto iz 2003 i prelazim godisnje 25000km i usled uv zracenja i kamencica i ostalih faktora farovi su mi potamneli i bili u jako losem stanju. Zbog toga sam resio da ih poliram kod majstora ali su mi trazili za tu uslugu 30e i resim sam da ih odradim i sa malo para ispali su ekstra. Ako nekome treba pomoc oko toga neka se javi da detaljno objasnim kako sam ja radio.

Korisnikov avatar
Recoba
Standardan član
Standardan član
Postovi: 149
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 9:26 am
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje farova

od Recoba » Čet Maj 24, 2012 2:42 pm

Objasni svima nama, neces valjda svakom pojedinacno da objasnjavas. :)

Korisnikov avatar
planicm
Početnik
Početnik
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Maj 24, 2012 12:06 pm

Re: Poliranje farova

od planicm » Čet Maj 24, 2012 3:02 pm

Naravno da necu pojedinacno da objasnjavam. Kupio sam vodenu smirglu 1000,1500,2000 polir pastu za plastiku koju god da nadjete na trzistu i krenuo sam u rad. Vodenu smirglu ce da stavite u vodu na nekih 15min da upije vode i krenete sa vodenom 1000 i nikako kruzni pokreti nego horizontalno ili vertikalno da smirglate( pre toga naravno oprati farove ) i prskalicom kvasiti far i smirglati zatim sa 1500 i potom 2000. Nakon toga naneti polir pastu i nakvasiti sa prskalicom i polirati masinom. Ukoliko se desi da far nije ispao kako treba i dalje vidite pojedine delove fara zamagljene, znaci da niste lepo ismirglali far te je potrebno ponoviti postupak

Korisnikov avatar
jvsquier
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Pon Nov 08, 2010 7:33 pm
Lokacija: Pancevo

Re: Poliranje farova

od jvsquier » Čet Jun 28, 2012 4:52 pm

Još par stručnih saveta... Nekada sam se profesionalno bavio poliranjem i obučavao druge time.

Poliraju se samo plastični farovi! U hladovini, ohladjeni (ne palite svetla pre zahvata). Koristi se mala polirka jer velikom ne možete dobro da pridjete celoj površini i lako se može nosačem sunđera oštetiti lak na katoseriji oko fara, pa se zato preporučuje da zaštitite okolne delove trakom u više slojeva. Ako je nepristupačno najsigurnije je skinuti ih, al onda vam treba neko da ih drži. Poliranje je ustvari skidanje tankog sloja materijala. Posle poliranja far treba da ima bistrinu kao nov, ali neće više imati trajnost kao ranije - brže će izmatirati ponovo jer mu skidamo fabrički površinski tvrdi sloj (zbog toga nemojte dirati farove koji su minimalno izmatirali ili zbog jedne ogrebotine). Ponekad farovi koji su tek malo krenuli mogu da se izvuku samo pastom i to finom i da zadrže trajnost. Greška bi bila da njih šmirglamo i ulazimo u mekani sloj bez potrebe!!! Nije uvek potrebno krenuti sa p1000 a nekad opet mora sa p800 ili p400 u zavisnosti od oštećenja. Neko ko se bavi time zna otprilike da odredi sa kojom da počne. Ako ne znate, a ako se ne bavite time verujte da ne znate, najbolje je krenuti sa najblažom pa ako ne može da izjednači površinu uzeti za jedan stepen grublju. Ako ste , na primer, sa p1000 uspeli da izjednačite površinu, posle nje je obavezna p1200, pa p1500, p2000 (inače postoje i p2500 i p3000 trizact). Nije bitan smer smirglanja ali je bitno da ste sa na primer p1500 skinuli sve riseve od p1200, jer će p2000 to jako teško uraditi (ako ostane ris od p1200, on je previše dubok da bi ga p2000 lako skinula). Obavezno mnogo vode! Nisu ni svi farovi jednako laki ili teški za poliranje. Ne koriste se ni sve paste sa vodom (one koje su namenjene poliranju na suvo, sa vodom jedva da mogu nešto da urade). Ako ne izlazi bistrina kako treba treba znati proceniti na koji korak se vratiti a ne sve iznova jer može da se desi potpuno ista stvar. Znam da na snimcima sa YouTube-a sve to izgleda brzo i lako ali nije baš tako. Dešavalo se da ljudi sami krenu da šmirglaju a da ne mogu da dodju do prave bistrine i onda se obrate stručnom licu koje završi far ali je bezveze skinut tvrdi površinski sloj, čovek je izgubio vreme a majstor se više patio da sve dovede u red i naravno više naplatio.

Uffff, al sam se raspisao a samo o pripremi pričam. Do polirke, sunđera, paste, brzine mašine i ostalih nauka nisam ni stigao... :D

Mislim da 30 eur nije mnogo ako je majstor stručan i sve uradi kako treba.

Slavisa
Početnik
Početnik
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Jun 20, 2012 7:13 pm

Re: Poliranje farova

od Slavisa » Pet Jun 29, 2012 10:08 pm

...
Poslednja izmena od Slavisa u Ned Jul 08, 2012 11:08 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Poliranje farova

od DJ DEX » Pet Jun 29, 2012 11:07 pm

Pravo poliranje je umetnost i nije nimalo lako i ako je profi sa komplet ispostovanom procedurom,tehnikom i tehnologijom 30e mislim da nije mnogo.Zamislite samo koliko puta sa koliko razlicitih granulacija papira pa jos par pasti....

Slavisa
Početnik
Početnik
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Jun 20, 2012 7:13 pm

Re: Poliranje farova

od Slavisa » Sub Jun 30, 2012 9:01 pm

...
Poslednja izmena od Slavisa u Ned Jul 08, 2012 11:08 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Poliranje farova

od DJ DEX » Sub Jun 30, 2012 9:19 pm

Nazalost vidim da nemas predstavu o cemu pricam pa ti slobodno odradi sa jelenskom kozom i smirglom.Ja se time ne bavim ali sam par puta gledao kad se to radi.Profi poliranje se radi sa bar 5 granulacija smirgli i trajzeta pa posle toga sa isto toliko razlicitih polir pasti.Uradi sam varijante nekad mogu da prodju al treba ceniti i profi rad.Nazalost kod nas smo primorani da svasta cackamo sami jer nam je preskupo da platimo ljude koji su specijalizovani za odredjenu vrstu posla.Farovi na toj Carismi kostaju polovni ili u kopiji oko 100e pa ko voli sa 2 glave da se igra slobodno :!:

Slavisa
Početnik
Početnik
Postovi: 7
Pridružio se: Sre Jun 20, 2012 7:13 pm

Re: Poliranje farova

od Slavisa » Sub Jun 30, 2012 11:53 pm

...
Poslednja izmena od Slavisa u Ned Jul 08, 2012 11:09 am, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
coggo
Mitsubishi zavisnik
Mitsubishi zavisnik
Postovi: 524
Pridružio se: Sre Jan 26, 2011 9:56 pm
Lokacija: Loznica - Srbija

Re: Poliranje farova

od coggo » Ned Jul 01, 2012 11:44 pm

Cenim rad i znanje ljudi ka što je Jvsquier i ostalih specijalizovanih u svojim oblastima. Mislim da treba platiti onima koji svoj posao znaju znanjem i ljubavlju,al što kaže Dex ... i u pravu je.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gosta

Danas je Čet Mar 28, 2024 11:16 pm