Cudan problem sa meracem temperature
Sve što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

vektor
Početnik
Početnik
Postovi: 37
Pridružio se: Sub Feb 14, 2015 9:35 pm

Cudan problem sa meracem temperature

od vektor » Sub Mar 11, 2017 4:07 pm

Ljudi,dali je neko jos imao ovakav problem? Vozim Mitsubishi Carismu 1.8 GLX 1998.-o godiste. Od nedavno sam primetio, da sa meracem temperature na tabli nesto nije u redu. Naime,kad upalim auto,vozim ga,kazaljka temperature se popne do pola i tu stoji,sve izgleda normalno,ali u 2 slucaja kazaljka meraca poludi, pocne se tresti i vracati u pocetni polozaj. To se desava u koliko u voznji predjem preko 100km/h i stisnem gas,cim popustim papucicu gasa kazaljka se vraca u sredinu,i normalno pokazuje radnu temperaturu. Testirao sam sam, malo turirao na leru, pustio da proradi senzor temperature,upali ventilator hladnjaka,i naravno sve deluje normalno,kazaljka krene malo preko pola,i kad upali ventilator hladnjaka vraca se na sredinu,ali nakon toga ako dodam gas,kazaljka krene da luduje,cim popustim gas,ona se umiri i stoji na sredini. Pitao sam majstora,covek pogledao i reko vozi nije mu nista??? Sta moze biti problem i kako ga resiti??? Ono sto je mozda bitno da napomenem,od kada je auto kod mene,osim servisa nije nista radjeno,jedino je menjan upravo senzor temperature koji pali ventilator hladnjaka,i nalazi se zavrnut sa desne strane glave motora,i to je menjan cim je auto kupljen,jer sam odma primetio da ne radi,takodje od kad imam taj auto zna da se desi da mi se upali lampica "Check Engine",ali cim dodam malo gas,ona se gasi,na autu sve radi,pa nisam ni obracao puno paznju na to.Hvala u napred na pomoci i odgovoru.

Korisnikov avatar
cikabrka
Početnik
Početnik
Postovi: 41
Pridružio se: Sub Jul 30, 2016 12:19 pm
Lokacija: Valjevo

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od cikabrka » Sub Mar 11, 2017 4:28 pm

Ja imao problem kad pustim gas temperatura opada, ali sam lako utvrdio da te termostat u pitanju. Ne znam sta da ti kazem, proveri kabal dal nema spoj negde, ili masa zeza mozda, ne razumem se oko struje pricam laicki aki sam imao problema sa Coltom zbog gluposti .

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od DJ DEX » Sub Mar 11, 2017 10:33 pm

Za početak proveri buksnu na davaču temperature.Nalazi se na kućištu termostata i uboden je džek crne boje.Deava se da gubi kontakt pa pri dodavanju ili oduzimanju gasa dolazi do prekida .
Slika
Ps.Zbog lakšeg čitanja koristi enter za novi pasus i promeni majstora :!:

vektor
Početnik
Početnik
Postovi: 37
Pridružio se: Sub Feb 14, 2015 9:35 pm

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od vektor » Čet Mar 16, 2017 10:54 pm

ja il sam lud,il ga ne vidim,pa pitanje,gde se nalazi kuciste termostata na motoru 1.8 glx? jbg,ja sam kompjuteras,ne mehanicar :-(

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od DJ DEX » Pon Mar 20, 2017 10:04 pm

Imaš 2 opcije u tvom slučaju.
1,Isprat donje crevo koje ide sa hladnjaka na motor.Na jednom kraju je zakačeno za hladnjak a na drugom kraju za kućište termostata.
Slika
Na ovoj slici se lepo vidi stim što je slika sa neta pa su označeni šrafovi za kućište termostata a u pozadini u desnom delu sliek se vidi davač za temperaturu sa crnim džekom preko :idea:
2.Opcija je da dodješ kod majstora

vektor
Početnik
Početnik
Postovi: 37
Pridružio se: Sub Feb 14, 2015 9:35 pm

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od vektor » Pet Mar 31, 2017 7:24 pm

malo kasnim sa odgovorom,bio sam na putu,ali nasao sam,i nasao gde je problem,ta buksna sa desne strane na slici.....buksna je dobra,ali muski deo sa davaca koji ide na buksnu je mesingan i kao da je nitovan na davac,i malo seta levo desno ispod te nitne.......tacnije tu gubi kontakt......ne znam dali bi vredelo da probam da ocistim i malo uhvatim lemilicom i kalajem,ili da menjam davac?

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od DJ DEX » Ned Apr 02, 2017 1:38 am

malo kasnim sa odgovorom,bio sam na putu,ali nasao sam,i nasao gde je problem,ta buksna sa desne strane na slici.....buksna je dobra,ali muski deo sa davaca koji ide na buksnu je mesingan i kao da je nitovan na davac,i malo seta levo desno ispod te nitne.......tacnije tu gubi kontakt......ne znam dali bi vredelo da probam da ocistim i malo uhvatim lemilicom i kalajem,ili da menjam davac?
Probaj malo da ga zanituješ čekićemsitnim udarcima a moze i lemilica a moze i nov davač.Mislim da je nov baš nešto jeftin pa ti ni to nije problem.Hvala za povratnu informaciju!

VladimirSilni
Početnik
Početnik
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Nov 14, 2021 2:44 pm

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od VladimirSilni » Ned Nov 14, 2021 3:58 pm

Imam isti ili slican problem sa Colt-om 05 1.1.
Pali mi se obavestenje za temperaturu i za proveru motora. Kad dam gas i drzim u obrtajima preko 3000 hiljade onda ubrzo prestane.
Pale se obavestenja i kad je hladan auto,nekad nece da startuje iz prve. Pa onda krene da radi savrseno. Na leru sam proveravao rad creva sistema za hladjenje motora,pumpe okrece vodu i kad promeni rad motor``upali lapice`` naduje creva i ne vrti tecnost za hladjenje pa onda nastavi normalno da radi kao da nista nije bilo. Tako je bukvalno i u voznji. Osetim da promeni rad nece lepo da vuce,vidim obavestenja na tabli,dam gas. Nakon par trenutka rada motora u preko 3000 obrtaja nastavi normalno da radi.
Molim za savet, nemam poverenja u majstor u drzavi u kojoj sam. Hvala puno unapred

Korisnikov avatar
DJ DEX
Majstor za japance
Majstor za japance
Postovi: 2550
Pridružio se: Ned Nov 21, 2010 7:28 pm
Lokacija: BG VINČA

Re: Cudan problem sa meracem temperature

od DJ DEX » Pon Dec 06, 2021 10:10 pm

Imam isti ili slican problem sa Colt-om 05 1.1.
Pali mi se obavestenje za temperaturu i za proveru motora. Kad dam gas i drzim u obrtajima preko 3000 hiljade onda ubrzo prestane.
Pale se obavestenja i kad je hladan auto,nekad nece da startuje iz prve. Pa onda krene da radi savrseno. Na leru sam proveravao rad creva sistema za hladjenje motora,pumpe okrece vodu i kad promeni rad motor``upali lapice`` naduje creva i ne vrti tecnost za hladjenje pa onda nastavi normalno da radi kao da nista nije bilo. Tako je bukvalno i u voznji. Osetim da promeni rad nece lepo da vuce,vidim obavestenja na tabli,dam gas. Nakon par trenutka rada motora u preko 3000 obrtaja nastavi normalno da radi.
Molim za savet, nemam poverenja u majstor u drzavi u kojoj sam. Hvala puno unapred
Ipak ces morati kod majstora da je stariji model mogao bi da dobijes i neki savet kod ovg tesko da mozes resiti problem sam.Treba ti i dijagnostika i malo znanja.Ovaj model nema skalu za temperaturu pa ne mozes bez dijagnostike da vidis kolika je temperatura.
Nadam se da si prekontrolisao kolicinu tecnosti u hladnjaku .
PS.U kojoj drzavi zivis pa nemas poverenja u majstore?Ni u Srbiji ljudi nemaju poverenja u majstore :lol:

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta

Danas je Čet Mar 28, 2024 9:30 pm